EdisonTeam.pl
sobota, maj 26, 2018

Story po polsku

Napisał  piątek, 02 marzec 2018 17:11

Zbieram materiały do drugiej książki o storytellingu, mój cel – chciałbym opisać atuty stosowania historii opatrzone przykładami z Polski, stąd tytuł: „Story po polsku”, dziś fragment, co prawa nie do końca polski, zapraszam …

Dostałem zaproszenie od Banku BPH, aby pracować z ich zarządem, który przygotowywał się do dyskusji panelowej dotyczącej wiarygodności menadżerskiej. Spotkanie miało odbyć się podczas ich konferencji „Personal branding”. Tak więc siedziałem z każdym z Panów i poszukiwaliśmy historii, która dobrze ilustrowałaby znaczenie wiarygodności. Jakiegoś story, które w jednoznaczny sposób opisywałoby, jak ktoś stracił reputację, a potem ją odbudowywał. Słowem mój cel był taki, aby wypowiedzi prezentowane podczas panelu nie ugrzęzły w sloganach spod znaku: „oj jak ważna jest wiarygodność”, „istotne jest dbanie o etykę”, etc., i na tym się koncentrowałem w pracy z panelistami. 

Nadszedł dzień konferencji, na której przemawiali wszyscy dyżurni mówcy polscy, czyli Pan Jacek Santorski, jakiś Pan alpinista, a potem odbył się panel dyskusyjny. Gdy rozmowa dobiegła końca popatrzyłem na zegarek i pomyślałem: „Koniec mojej pracy, jest 17:00, pora wrócić do domu”, ale wtedy zajrzałem do programu konferencji i zobaczyłem, że zamykające wystąpienie ma poprowadzić ich prezes Richard Gaskin.  I wtedy zdecydowałem, że zostanę, bo zbyt często, gdy rozmawiałem z Panami z zarządu, słyszałem coś ciekawego np.: Mówili mi - "bardzo ważne jest, żeby być pokornym” i wtedy ja pytam: „A skąd wy to macie?”, na co oni odpowiadali: „To Richard”. Lub powtarzali: „Klucz to dystans do samego siebie”, a wtedy znowu ja - "a to skąd macie?” Oni ponownie: „To Richard”. Więc, gdy tak wiele razy usłyszałem: „To Richard, to Richard, to Richard”, pomyślałem, że zostanę i posłucham.

Na forum wyszedł mężczyzna, sięgnął do marynarki, z której wyciągnął małą kartkę i zaczął czytać.  Okazało się, że był to krytyczny list z siedziby z GE na temat jego pracy. Otóż nie udało mu się rozwinąć jakiejś działalności gdzieś na wschodzie. Gdy już go przeczytał, złożył kartkę, a potem zwrócił się bezpośrednio do słuchaczy i powiedział: „W życiu zawodowym, które trwa tak 30 - 40 lat, zdarzą ci się dwie, trzy większe wpadki. I teraz chciałbym ci powiedzieć, co należy w tej sytuacji zrobić. Punkt pierwszy, gdy zdarzy się taka sytuacja przyjdź bezpośrednio do mnie (i uwaga tutaj cytat) i mi to wyrzygaj. Może wtedy będę miał różne emocje, ale chciałbym żebyś wiedział, że masz u mnie jeden punkt, bo ja cenię ludzi, którzy nie zamiatają spraw pod dywan, ale otwarcie mówią o tym, co się wydarzyło, więc - masz jeden punkt. Druga rzecz, o której chciałbym żebyś pamiętał – wiedz, że ja kompletuję sobie zespół z ludzi, którzy odnieśli rany w bitwie. Owszem ty upuściłeś piłkę, ale jesteś w grze - masz dla mnie dużą wartość”. 

Gdy go słuchałem popatrzyłem na 300 liderów tego banku i widziałem, że są pod mocnym wrażeniem.  Wyciągnąłem telefon komórkowy i zacząłem pisać smsa do pani z HR, która mnie zatrudniła do tej roboty i napisałem: „Całe szczęście, że ten wasz Richard nie mówił pierwszy, bo wtedy pozostali mówcy mieliby wyraźnie pod górkę”. Otóż, on swoim STORY zrobił różnicę. Siedząc tam, tak sobie myślałem: ciekawe, jakbym mógł wejść do głów tych słuchaczy i stosując metafory FB opisać co tam się dzieje. Pewnie, co chwilę pojawiały się tam „lajki i udostępnienia”. 

Tak, w tej sytuacji było widać, że ktoś sięgnął po przywództwo, ludzie zaczęli za nim podążać. A przez sposób swojego mówienia wyostrzył różnicę między sobą, a pozostałymi prezenterami.  Ja, na swój prywatny użytek, mam taką klasyfikację mówców. Na samym dole są ci, którzy wychodzą na środek, a cała publiczność towarzyszy im, żeby nie zeszli na zawał serca. Nieco wyżej stoi klasyczny „mówca karaoke” - stoi i czyta slajdy. Wyżej jest ktoś, kto już ma lekkość werbalną i potrafi sprawnie wyrzucać z siebie informacje. Na piętrze czwartym jest mówca, który wychodzi na środek i „mówi i myśli”. Sprawia wrażenie, bądź tak jest, że dzieli się ze słuchaczami myślami, które na bieżąco przychodzą mu do głowy. I kiedyś, jeżeli sięgnęlibyście do mojej książki z wystąpień publicznych, tam zaznaczyłem – „To jest najwyższy poziom!”, ale teraz zmieniam zdanie.  STORY stoi jeszcze wyżej. Jeżeli ktoś stosuje story jest jeszcze lepszym mówcą, dlatego do mojej klasyfikacji dodaję kolejny punkt – piętro nr pięć. I na to piętro wchodzimy stosując dobre story.

Ostatnio zmieniany piątek, 02 marzec 2018 17:16
Więcej w tej kategorii: « Pochlebstwa kierowane do szefa
Marek Stączek

EdisonTeam.pl

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Popularne na Blogu

 • 1
 • 2
 • 3

Riposta – czy można nauczyć się ripostow…

W pierwszej części opisałem jedną, dość istotną cechę riposty oraz zad...

Lekcja anatomii dla prezentera

Lekcja anatomii dla prezentera

Anatomia, to tyle co nauka o budowaniu czegoś, na przykład mamy anat...

Najlepiej przygotowana prezentacja może …

O konieczności dokonywania prezentacji publicznych dowiedziałem się ju...

Siła storytellingu w programach zmiany kultury organizacyjnej

Siła storytellingu w programach zmiany k…

Jak zmienia się kulturę organizacyjną? Najczęściej, w uproszczeniu, dz...

Człowiek tworzy sytuację, sytuacja tworzy człowieka.

Człowiek tworzy sytuację, sytuacja tworz…

Właśnie kończyłem rozmowę z prezesem firmy z branży nowych technologii...

Wystąpienie Baracka Obamy, czyli praktyczny przepis na wyborny obiad

Wystąpienie Baracka Obamy, czyli praktyc…

Słuchając wystąpienia Baracka Obamy na Placu Zamkowym z okazji 25-leci...

Autorzy Bloga

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
Anna Dąbrowska

Anna Dąbrowska

Menedżer ds. szkoleń i rozwoju w Wydawnictwie Nowa Era Sp. z o.o.

Artur Kalicki

Artur Kalicki

Prezenter; TVP

Radek Głowacki

Radek Głowacki

Konsultant, trener; EdisonTeam.pl

Marek Stączek

Marek Stączek

Doradca, trener; EdisonTeam.pl

Bogumiła Jankowska

Bogumiła Jankowska

Ekspert ds. HR; BZ WBK

Marcin Korowaj

Marcin Korowaj

Radny dzielnicy Białołęka m. st. Warszawy

Anna Rajtar-Klepuszewska

Anna Rajtar-Klepuszewska

Menedżer ds. HR; Netia

Dr Joanna Kantor-Martynuska

Dr Joanna Kantor-Martynuska

Naukowiec, wykładowca; Instytut Psychologii PAN

Marek Ignyś

Marek Ignyś

Trener wewnętrzny; Bayer Polska

Przemysław Kopyto

Przemysław Kopyto

Menedżer; UCB Pharma

Tomasz Kryński

Tomasz Kryński

Menedżer; Bayer Polska

Dr Włodzimierz Tasak

Dr Włodzimierz Tasak

Historyk, mówca; WBST

Tadeusz Żórawski

Tadeusz Żórawski

Prezes Zarządu; Universal McCann

Adam Rogala

Adam Rogala

Trener medialny; A-Z Studio  

Piotr Chromiński

Piotr Chromiński

Trener wewnętrzny; TZMO

Magdalena Stankiewicz

Magdalena Stankiewicz

Menedżer ds. produktu; MundiPharma Polska

Paweł Cegiełko

Paweł Cegiełko

Radca prawny

Robert Hirt

Menedżer

Rafał Waśniewski

Marketing manager

Monika Hycnar

Ekspert HR

Katarzyna Halicka

Dział PR; Wirtualna Polska

Zbigniew Pawlak

Storyteller, podróżnik, konsultant, www.miedzykulturami.pl

Małgorzata Boguszewska

Promotion Manager Novartis Poland Sp. z o.o.

Anna Nieżurawska

Anna Nieżurawska

Coachwise™ Certified Coach. Trenerka. Mentor Coach. Dyrektor zarządzaj...

Szukaj na Blogu

Znajdź nas na:

Zapisz się do newslettera !

Szybki Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Adres:

ul. Gen. Zajączka 11a/13,
Warszawa 01-510, Polska

tel. kom.: 604 720 161