EdisonTeam.pl
czwartek, kwiecień 19, 2018

Siła storytellingu w programach zmiany kultury organizacyjnej

Napisał  poniedziałek, 25 wrzesień 2017 19:36
Nicolas Cage Nicolas Cage Google

Jak zmienia się kulturę organizacyjną? Najczęściej, w uproszczeniu, dzieje się to tak: wybrana grupa w firmie, (lub zagraniczna centrala), decyduje jakimi wartościami powinni kierować się ludzie w organizacji. Następnie robi się kampanie informacyjną polegającą na rozsyłce e-maili, tworzeniu kolorowych plakatów etc. Nośnikiem zmiany ma być hasło, rysunek umieszczony na banerze, czy wreszcie katalog zachowań, opisany w folderze. Czasami prowadzone są spotkania warsztatowe dotyczące tematu obranej aksjologii. Celem tych wszystkich zabiegów jest wpłyniecie na pozostałych członków organizacji, by w swoich zachowaniu realizowali wybrane pryncypia.

I teraz treść zadania: „Proszę spróbujcie obiektywnie zważyć, jak takie zabiegi mają się w stosunku do wpływu, który osiągamy przez opowiadanie story? Dla przykładu - załóżmy, że organizacja przyjmuje za jedną z wartości „inspirujące liderstwo”. Posłuchajcie dwóch historii, jakie zostały zaprezentowane podczas ostatnich warsztatów z storymanagmentu.

Na środek wyszła Pani manager i powiedziała mniej więcej tak: „W czasie studiów pracowałam w Stanach i pracowałam jako kelnerka w restauracji „Phillips Seafood”. Nasz harmonogram: 9:00 do 13:00, potem dwugodzinna przerwa, podczas której jedna osoba z zespołu zostawała by posprzątać, a reszta miała fajrant. Potem znowu praca od 15:00 do 22:00.

To, o czym chcę powiedzieć było dniu, kiedy wypadał mój dyżur. Tuż przed 13:00, pod restaurację podjechały dwie eleganckie limuzyny. Z jednej z nich wyszedł człowiek, wziął menu i zniknął. Ludzie z mojego zespołu zaczęli się podśmiewać: „Kasia, będzie praca dodatkowa. Jesteśmy z tobą. Dasz radę”. Za chwile podchodzi do mnie szefowa i mówi: „Kasia będziemy mieli bardzo ważnego gościa. Pamiętaj 100% profesjonalizmu.”, a ja zerkam przez jej ramię i widzę, wchodzi siedem osób, a wśród nich mój ulubiony aktor Nicolas Cage. Muszę Wam powiedzieć, nogi pode mną się ugięły. Pomyślałam „No to pięknie”.

Usiedli przy stoliku, a obok nich – stolik dalej usiadł jego bodyguard. No cóż, teraz czas na mnie. Biorę tacę i niosę drinki. Podaje, kolejno każdej z osób i została mi tylko woda dla Cage’a. Nachylam się i nagle widzę, jak szklana zjeżdża mi, przechyla się, a jej zawartość ląduje na jego koszulce. Czuję jak momentalnie cała robię się czerwona. Chciałabym zapaść się pod ziemię! Zaczynam nerwowo przepraszać, a on delikatnie chwycił mnie za rękę. Poparzył na plakietkę, gdzie było moje imię. Podniósł wzrok i ciepło powiedział: „Kasia, nie przyjmuj się, to przecież drobiazg”. Nogi ugięły się pode mną po raz drugi, tym razem z wrażenia. Nie muszę mówić, że na koniec dostałam autograf z dedykacją.

Z tego zdarzenia wyciągnęłam jedną prostą i bardzo praktyczną lekcję - można mieć wysoką pozycję i styl. Można mieć stanowisko i takt, można połączyć prestiż i klasę. I to jest coś, co mnie pociąga i inspiruje. Ale niestety, są też i tacy, którzy, po awansie tracą i styl, i klasę, i takt. A w pracy lidera połączenie pozycji i stylu daje siłę w oddziałaniu. Cóż, niektórzy pozostają tylko na poziomie stanowiska. Wielka szkoda”.

Po tej historii powstało pewne ożywienie, a na forum wyszła kolejna uczestniczka: „To, o czym mówiła Kasia przypomina mi pewne zdarzenie, które miało miejsce na pierwszym roku studiów. Studiowałam na Politechnice Gdańskiej. Pewnie wiecie jako to jest, gdy ktoś opuszcza rodzinny dom i przenosi się do akademika. Jest zachwycony atmosferą i nowymi znajomości. I tak było ze mną. A to, o czym chcę powiedzieć działo się w czasie pierwszej sesji. Czekaliśmy na wyniki jednego z egzaminów i właśnie trwało towarzyskie spotkanko, gdy do naszego pokoju wszedł chłopak i rzucił: „Słuchajcie, wyniki wiszą już w dziekanacie”. Wszyscy - jak jeden mąż - rzuciliśmy się do drzwi. I tak w radosnej atmosferze to idziemy, to biegniemy, zamierzamy do naszej Alma Mater. Wreszcie podchodzimy do bramy, a tu niespodzianka … zamknięte. Ale, ale… nikt się tym nie zraził. Dziarsko forsujemy wysokie, metalowe ogrodzenie. Pamiętam, byłam w białych spodniach. Jak już znalazłam się po drugiej stronie, to całe były czerwone, od rdzy na ogrodzeniu.

Idziemy w stronę dziekanatu. Wchodzimy do środka, i rzeczywiście wiszą wyniki. Dopadamy do zapisanych kartek i czytamy. Zaczynają się dzikie okrzyki radości, hasła – dodam eufemicznie – w różnych językach. I w tym wszystkim, nagle otwierają się drzwi gabinetu. Wychodzi do nas bardzo elegancki, starszy Pan… nasz Dziekan. Podchodzi do naszej grupy i wymawia moje nazwisko. Potem spogląda na listę – zobaczył, że zdałam, wyciągną rękę i mówi: „Gratuluję Pani Ewo, to pierwszy ważny egzamin”. Potem podchodzi do kolejnej i kolejnej osoby i robi to samo. 

Całe to zdarzenie zrobiło na nas piorunujące wrażenie. Byliśmy w takim szoku, że o ile, w pierwszej sesji mieliśmy trójki, czwórki, to w następnym semestrze większość z nas miała piątki. A ja od tego momentu, wręcz obsesyjnie poszukuję i tropię liderów, którzy potrafią wyciągać innych w górę. Ludzi, którzy inspirują. Osoby, które dają ci mocny impuls do zmiany. A środkiem, który stosują jest coś absolutnie podstawowego… ich styl działania. Jak widzicie, sama na sobie doświadczyłam, prawdziwości starej maksymy: „verba docent, exempla trahunt”. 

A ja, moi mili myślę, że stos ulotek, szereg plakatów czy kolorowych banerów, ani docent, a na pewno nie trahunt. Słowem - wpływ na myślenie, czy oddziaływanie na postawę ludzi w organizacji? Raczej żaden. A jak jest Twoja odpowiedź na postawione na początku zadanie?

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 25 wrzesień 2017 19:38
Marek Stączek

EdisonTeam.pl

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Popularne na Blogu

 • 1
 • 2
 • 3

Riposta – czy można nauczyć się ripostow…

W pierwszej części opisałem jedną, dość istotną cechę riposty oraz zad...

Lekcja anatomii dla prezentera

Lekcja anatomii dla prezentera

Anatomia, to tyle co nauka o budowaniu czegoś, na przykład mamy anat...

Najlepiej przygotowana prezentacja może …

O konieczności dokonywania prezentacji publicznych dowiedziałem się ju...

Człowiek tworzy sytuację, sytuacja tworzy człowieka.

Człowiek tworzy sytuację, sytuacja tworz…

Właśnie kończyłem rozmowę z prezesem firmy z branży nowych technologii...

Siła storytellingu w programach zmiany kultury organizacyjnej

Siła storytellingu w programach zmiany k…

Jak zmienia się kulturę organizacyjną? Najczęściej, w uproszczeniu, dz...

Wystąpienie Baracka Obamy, czyli praktyczny przepis na wyborny obiad

Wystąpienie Baracka Obamy, czyli praktyc…

Słuchając wystąpienia Baracka Obamy na Placu Zamkowym z okazji 25-leci...

Autorzy Bloga

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
Anna Dąbrowska

Anna Dąbrowska

Menedżer ds. szkoleń i rozwoju w Wydawnictwie Nowa Era Sp. z o.o.

Artur Kalicki

Artur Kalicki

Prezenter; TVP

Radek Głowacki

Radek Głowacki

Konsultant, trener; EdisonTeam.pl

Marek Stączek

Marek Stączek

Doradca, trener; EdisonTeam.pl

Bogumiła Jankowska

Bogumiła Jankowska

Ekspert ds. HR; BZ WBK

Marcin Korowaj

Marcin Korowaj

Radny dzielnicy Białołęka m. st. Warszawy

Anna Rajtar-Klepuszewska

Anna Rajtar-Klepuszewska

Menedżer ds. HR; Netia

Dr Joanna Kantor-Martynuska

Dr Joanna Kantor-Martynuska

Naukowiec, wykładowca; Instytut Psychologii PAN

Marek Ignyś

Marek Ignyś

Trener wewnętrzny; Bayer Polska

Przemysław Kopyto

Przemysław Kopyto

Menedżer; UCB Pharma

Tomasz Kryński

Tomasz Kryński

Menedżer; Bayer Polska

Dr Włodzimierz Tasak

Dr Włodzimierz Tasak

Historyk, mówca; WBST

Tadeusz Żórawski

Tadeusz Żórawski

Prezes Zarządu; Universal McCann

Adam Rogala

Adam Rogala

Trener medialny; A-Z Studio  

Piotr Chromiński

Piotr Chromiński

Trener wewnętrzny; TZMO

Magdalena Stankiewicz

Magdalena Stankiewicz

Menedżer ds. produktu; MundiPharma Polska

Paweł Cegiełko

Paweł Cegiełko

Radca prawny

Robert Hirt

Menedżer

Rafał Waśniewski

Marketing manager

Monika Hycnar

Ekspert HR

Katarzyna Halicka

Dział PR; Wirtualna Polska

Zbigniew Pawlak

Storyteller, podróżnik, konsultant, www.miedzykulturami.pl

Małgorzata Boguszewska

Promotion Manager Novartis Poland Sp. z o.o.

Anna Nieżurawska

Anna Nieżurawska

Coachwise™ Certified Coach. Trenerka. Mentor Coach. Dyrektor zarządzaj...

Szukaj na Blogu

Znajdź nas na:

Zapisz się do newslettera !

Szybki Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Adres:

ul. Gen. Zajączka 11a/13,
Warszawa 01-510, Polska

tel. kom.: 604 720 161